Narativ.cz | web pro postmoderní směry v terapii a poradenství
Czech
English
Meganarativ
Meganarativ je otevřené setkání příznivců postmoderních myšlenek napříč žánry. Srdečně zveme i Vás! Jednou za měsíc se scházíme, abychom se podělili o nějaký nápad, myšlenku, společně shlédli inspirativní video, podiskutovali o zajímavých událostech... Téma je vždy jiné, stejně jako formát, počet návštěvníků, atmosféra. Po dlouhém a plodném působení v Clubwashi každou první středu v měsíci jsme dlouho hledali ideální místo pro tato setkání. Nakonec to vypadá, že jsme jim našli domov v klub Ottoman Trumpet v samém centru města. Museli jsme také upustit od pravidelného dne v měsíci a zavést variabilnější režim, scházíme se nyní většinou první či druhý čtvrtek v měsíci. Čas však zůstal stejný, tedy 19:30. Nejlépe je sledovat sekci, aktuality nebo náš Facebook, kde pravidelně zveřejňujeme pozvánky na blížící se akce.
Kde: Café Paradigma, Marešova 148/8 (za FSS)
Kdy: 4. 6. 2013 v 19:30
Ondřej Mikulášek: Nad hrobem vědomí
Právě problém vědomí dělá hlavní obtíže a způsobuje hluboký zmatek ve všech otázkách spojených jak s psychologií, tak také s vědou o ideologiích. Vědomí se nakonec stalo asylem ignorance pro všechny filosofické konstrukce. Změnilo se ve skládku všech nedořešených problémů, všech objektivně nerozložitelných zbytků……Mimo objektivace, mimo ztělesnění v určitém materiálu (gesta, vnitřního slova, hlasu) je vědomí fikcí. Samo vědomí se může realizovat a stát skutečným faktem, jen když se ztělesní v materiálu znaku.
M. Bachtin
O dnešní době máme ve zvyku uvažovat jako o postmoderní, mnozí z nás mluví o své praxi jako o postmoderní. Vymezujeme se tak vůči modernímu paradigmatu ve vědě, psychoterapii a jiných oblastech praxe. Ptáte se však někdy sami sebe, k čemu se vlastně takto hlásíme? Co pro nás znamená ona postmoderna? Jak je možné charakterizovat přechod od moderního k postmodernímu paradigmatu? Ondřej Mikulášek, streetworker, sociální kurátor a systemický terapeut, přednese své úvahy na tato témata. Pozastaví se nad otázkou, zda klíčový rozdíl obou paradigmat tkví v míře objektivity přikládané poznání, nebo zda změna paradigmatu je spíše v odklonu od paradigmatu apriority vědomí k aprioritě jazyka/komunikace. Jak se proměnilo pojetí vztahu jazyka a světa od časů moderny, jak je interpretován v kontextu postmoderní psychoterapie, a jak je v kontextu postmoderní psychoterapie reflektována filosofie jazyka L. Wittgensteina? Nakonec zbývá otázka legitimity možných promluv v rámci psychoterapie. Mají zde skutečně všechny hlasy stejnou váhu nebo lze některé prohlásit za blábol?
Poslední aktuality
-
18.01.2023
-
18.01.2023
-
23.06.2022
-
18.12.2021
-
28.03.2021
-
14.06.2020
-
09.06.2020
-
02.03.2020