Narativ.cz | web pro postmoderní směry v terapii a poradenství

Blogy

Skype setkání studentů Kanankil a frekventantů výcviku ISZ, 29. 5. 2010

Tohle asi nebude blogový příspěvek pro všechny, jen tady chci vytvořit prostor pro diskuzi těch, kteří se zúčastnili a chtějí si vyměnit pohledy..

Tak jen krátce, březnová návštěva Rocío Chaveste v ČR a v pražském ISZ vyústila do setkání přes skype, kde jsme měli možnost vyměnit si pohledy na způsob naší práce.. Nebylo mnoho času, jen 60 minut se vším tím technickým dojednáním a přivátáním se a seznámením se a ... pak už se začalo, Rocio vedla konzultaci se studentkou, která zažila něco, co chtěla sdílet s ostatními. Pak následoval vstup z našeho týmu, pak z jejich (nebo to bylo naopak?) Každopádně jsem nevěděla, o čem ta studentka vlastně mluví, dokud jsem se nedozvěděla o tom, co takovým "shelter" mohou v Mexiku myslet.. viz blogový příspěvek Pavla Nepustila o Léčbě závislosti (Mexican AA style).

Byla to pro mě velká lekce o tom, co znamená "nevědění" a že to není jen nějaká technika nebo takový hravý pohled na terapeutické situace, ale podstatná, základní nutnost a první věc, na kterou se musím jako terapeut zaměřovat. Vážně nevím, co klientova slova znamenají, i když si to stoprocentně myslím.. Pod slovem azylový dům jsem si rozhodně nepředstavila to, co měla na mysli Alicia.. a nebyl na to ani prostor, doptávat se nebo to nějak zjišťovat přes tu skype konzultaci. Tak to nemyslím, spíš zpětně si uvědomuju z této zámořské spolupráce, kde to vyšlo tak markantně najevo, jak důležitý je ohled na "local languages" a nerozumění.. Budu ráda, jestli sem někdo napíše, co si o tom myslí on...

Podívejte se na tenhle 30 sekundový vtip, to je taky o tom.. http://youtu.be/lKQYX7NgoJ8 :-)

Komentáře

Obrázek uživatele Saša

 

Katko, zaujalo mě tvoje přemýšlení o významu „nevědění“ Jak píšeš, že si uvědomuješ důležitost toho ohledu na místní (mexický) jazyk a tuto jinakost jazyka dáváš do souvislosti s nerozuměním.

Souhlasím s tebou, že je to podstatná nutnost a základní věc (mimo další) v práci psychoterapeuta . „Nevědění“ já osobně spíše vnímám jako svůj postoj k jiné jazykující bytosti, o které nemohu vědět dopředu jak ten či onen popis v jazyce vnímá- takže nevycházím z toho, že možná vím a „technika“ nevědění mi umožňuje se klienta ptát. Mám to jako základní postoj, že skutečně nemohu znát-vědět, jak stejně pojmenované v jazyce vnímá druhý- takže z mého pohledu jde o upřímnou víru v to, že nevím(dokud nedostanu vysvětlení). Nevím, jak to vnímal Ludewig-ale tohle jeho „nevědění“ mě ve výcviku velmi inspirovalo a také fascinuje. To další, co mě zaujalo, byla odpověď Rocío Chaveste na otázku jedné účastnice (seminář v Brně na jaře 2010). Otázka se týkala práce v rozdílných kulturách a mně se velmi zamlouvala a také inspirovala odpověď Rocío, když mluvila o tom, že každý pocházíme z nějaké jiné kultury (i manželství je setkání dvou kultur)-a odnesla jsem si uvědomění, že nemusím bydlet v jiné zemi, světadílu,...abych si uvědomila, že každý člověk si nese svou kulturu a to i v místních-zdánlivě stejných kulturách, národností,....A toto mi pomáhá, že nemohu zapomenout se ptát na pojmy, které jsou zdánlivě jasné, vystavěné mou představou a můžou být dokonce ve shodě při srovnání s některými prezentovanými pojmy ze strany společnosti. Jedna cílová skupina klientů, kterým se věnuji, jsou i klienti azylových domů-když se ptám, co pro ně azylový dům vlastně je-čím je atd. - často mě fascinují jejich naprosto rozdílné popisy "azylového" domova. V porovnání s místním (lokálním) jazykem mohou být více nebo méně ve shodě a naopak ve velkém kontrastu. Domnívám se, že čím vzdálenější jsou kultury (nemyšleno jen zeměpisně) tím markantnější jsou rozdíly ve vnímání, které způsobuje „nerozumění“ a já si teď znovu připomínám tu užitečnost takového nerozumění. Děkuji, Katko.

Saša Polášková

 

 

 

Nepřehlédněte

Úvod do teorie a praxe otevřeného dialogu

 

Spolek Narativ pořádá

ÚVOD DO TEORIE A PRAXE OTEVŘENÉHO DIALOGU

Termín: 15.-16. 12. 2022 (vždy 9:00 – 16:30), 16 výukových hodin
Cena: 3.300,- Kč

více informací zde..

Tuto novinku jsme Vám přinesli už před několika týdny, nyní je však možnost přispět jednodušší. Stačí kliknout na Donate tlačítko a rozhodnout se, jakou částkou byste rádi přispěli. Děkujeme všem, kdo se takto rozhodnou. A kdybyste potřebovali vědět víc, zde je i krátké video a samozřejmě všechny odkazy na videa z našich workshopů.

Užijte je ve zdraví!

Pohádka: Jak šla videa od Narativu do světa

Video

Embedded thumbnail for Narativ in dialogue with Harlene Anderson and John Shotter

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Vyhledávání

CAPTCHA
ochrana proti spamu
Vyplňte prázdné pole.