Narativ.cz | website for postmodern ways in therapy and consulting

Blogy

Skype setkání studentů Kanankil a frekventantů výcviku ISZ, 29. 5. 2010

Tohle asi nebude blogový příspěvek pro všechny, jen tady chci vytvořit prostor pro diskuzi těch, kteří se zúčastnili a chtějí si vyměnit pohledy..

Tak jen krátce, březnová návštěva Rocío Chaveste v ČR a v pražském ISZ vyústila do setkání přes skype, kde jsme měli možnost vyměnit si pohledy na způsob naší práce.. Nebylo mnoho času, jen 60 minut se vším tím technickým dojednáním a přivátáním se a seznámením se a ... pak už se začalo, Rocio vedla konzultaci se studentkou, která zažila něco, co chtěla sdílet s ostatními. Pak následoval vstup z našeho týmu, pak z jejich (nebo to bylo naopak?) Každopádně jsem nevěděla, o čem ta studentka vlastně mluví, dokud jsem se nedozvěděla o tom, co takovým "shelter" mohou v Mexiku myslet.. viz blogový příspěvek Pavla Nepustila o Léčbě závislosti (Mexican AA style).

Byla to pro mě velká lekce o tom, co znamená "nevědění" a že to není jen nějaká technika nebo takový hravý pohled na terapeutické situace, ale podstatná, základní nutnost a první věc, na kterou se musím jako terapeut zaměřovat. Vážně nevím, co klientova slova znamenají, i když si to stoprocentně myslím.. Pod slovem azylový dům jsem si rozhodně nepředstavila to, co měla na mysli Alicia.. a nebyl na to ani prostor, doptávat se nebo to nějak zjišťovat přes tu skype konzultaci. Tak to nemyslím, spíš zpětně si uvědomuju z této zámořské spolupráce, kde to vyšlo tak markantně najevo, jak důležitý je ohled na "local languages" a nerozumění.. Budu ráda, jestli sem někdo napíše, co si o tom myslí on...

Podívejte se na tenhle 30 sekundový vtip, to je taky o tom.. http://youtu.be/lKQYX7NgoJ8 :-)

Komentáře

Saša's picture

 

Katko, zaujalo mě tvoje přemýšlení o významu „nevědění“ Jak píšeš, že si uvědomuješ důležitost toho ohledu na místní (mexický) jazyk a tuto jinakost jazyka dáváš do souvislosti s nerozuměním.

Souhlasím s tebou, že je to podstatná nutnost a základní věc (mimo další) v práci psychoterapeuta . „Nevědění“ já osobně spíše vnímám jako svůj postoj k jiné jazykující bytosti, o které nemohu vědět dopředu jak ten či onen popis v jazyce vnímá- takže nevycházím z toho, že možná vím a „technika“ nevědění mi umožňuje se klienta ptát. Mám to jako základní postoj, že skutečně nemohu znát-vědět, jak stejně pojmenované v jazyce vnímá druhý- takže z mého pohledu jde o upřímnou víru v to, že nevím(dokud nedostanu vysvětlení). Nevím, jak to vnímal Ludewig-ale tohle jeho „nevědění“ mě ve výcviku velmi inspirovalo a také fascinuje. To další, co mě zaujalo, byla odpověď Rocío Chaveste na otázku jedné účastnice (seminář v Brně na jaře 2010). Otázka se týkala práce v rozdílných kulturách a mně se velmi zamlouvala a také inspirovala odpověď Rocío, když mluvila o tom, že každý pocházíme z nějaké jiné kultury (i manželství je setkání dvou kultur)-a odnesla jsem si uvědomění, že nemusím bydlet v jiné zemi, světadílu,...abych si uvědomila, že každý člověk si nese svou kulturu a to i v místních-zdánlivě stejných kulturách, národností,....A toto mi pomáhá, že nemohu zapomenout se ptát na pojmy, které jsou zdánlivě jasné, vystavěné mou představou a můžou být dokonce ve shodě při srovnání s některými prezentovanými pojmy ze strany společnosti. Jedna cílová skupina klientů, kterým se věnuji, jsou i klienti azylových domů-když se ptám, co pro ně azylový dům vlastně je-čím je atd. - často mě fascinují jejich naprosto rozdílné popisy "azylového" domova. V porovnání s místním (lokálním) jazykem mohou být více nebo méně ve shodě a naopak ve velkém kontrastu. Domnívám se, že čím vzdálenější jsou kultury (nemyšleno jen zeměpisně) tím markantnější jsou rozdíly ve vnímání, které způsobuje „nerozumění“ a já si teď znovu připomínám tu užitečnost takového nerozumění. Děkuji, Katko.

Saša Polášková

 

 

 

Nepřehlédněte

Workshop 2017 Werner Schütze (DE)

Dr. Werner Schütze:
OPEN DIALOG IN MENTAL HEALTH CARE

We wholeheartedly invite you to an experiential workshop, centered on the experience of being in dialogue. The workshop is suited for people who are interested in the field of mental health care, are currently working in the field, or wish doing so in future.

When: 24. - 25. 11. 2017
Where: Brno

more info..

Video

Embedded thumbnail for Ann-Rita Gjertzen Reflektující proces: historie, vývoj, současné trendy (2011)

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
spam protection
Fill in the blank.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Search form

CAPTCHA
spam protection
Fill in the blank.