Narativ.cz | website for postmodern ways in therapy and consulting

Blogy

Na mexické psychiatrii…

Připadám si tady rozhodně jako netradiční cizinec, když místo výletů k pyramidám a chození po místních tržištích navštěvuji psychiatrické kliniky, azylové domy a skupiny Anonymních alkoholiků. S tím plurálem jsem to asi trochu přehnal: v místním blázinci jsem byl jednou, (včera - zato podstatnou část dne), do azyláku vedeného AA nakouknu dneska.

 

Návštěva psychiatrické kliniky byla extrémně zajímavá. Doprovázela mě Anna Laura, studentka z Kanankil, která v léčebně pracuje, a mladý psychiatr Rogelio, který mi zároveň všechno tlumočil. Nejdřív jsme se potkali s ředitelem léčebny, se kterým začalo vedení Kanankil vyjednávat o úzké spolupráci na velice zajímavém projektu – mělo by jít o obdobu „open dialogues“ podle vzoru finského profesora Jaakko Seikkuly. Vzhledem k tomu, že ředitel byl velice „open-minded“, dovedu si tu spolupráci celkem dobře představit. Spolu jsme mluvili o systému péče v oblasti duševního zdraví a závislostí v ČR, o možnostech spolupráce mezi léčebnami a komunitou, on mi na oplátku podrobně vysvětlil systém zdravotního pojištění v Mexiku. Bohužel jsem to nepochopil.

 

Následovala prohlídka areálu. Musím říct, že jsem čekal daleko horší podmínky. Respektive, materiální podmínky byly dost špatné, ale všechno vyrovnával ochotný a příjemný personál, navíc pacienti vypadali celkem spokojeně. Léčebna má k dispozici velký prostor, s krásnými zahradami, takže čověka nepřepadají stísněné pocity, když prochází kolem plesnivých zdí s opadanou omítkou a nakukuje do pokojů, kde kromě železných postelí není vůbec nic.

 

Nejzajímavější částí byla společná konzultace se třemi pacientkami z nového programu pro závislosti, kde pracuje Anna Laura. Tady jsme se najednou z doby takřka před-moderní přehoupli rovnou do postmoderny. Byli jsme v elegantně vybavené zbrusu nové budově (doslechl jsem se, že byla postavena z peněz zabavených překupníkům drog),  v klimatizované místnosti seděl šestičlenný reflektující tým a kromě klientek, mě a Anny Laury ještě dva zaměstnanci léčebny. Plus Rogelio – psychiatr a tlumočník. Bylo to první setkání tohoto typu, podobné schůzky organizuje Anna Laura s muži. A podle mě dopadlo nad očekávání dobře. Jakkoliv to zpočátku vypadalo, že každá z klientek řeší něco úplně jiného, nakonec se začaly dělit o svoje zkušenosti, názory, myšlenky, ke kterým reflektující tým přidal posléze něco navíc a proces mohl pokračovat.

 

Návštěvu jsme zakončili společným obědem v tradiční yucatánské restauraci. Rogelio mi potom vysvětloval napjatou situaci kolem války drogových kartelů. Sám pochází z města Chiouaoua na severu Mexika, kde nedávno vtrhla parta do místní léčebny pro drogově závislé a popravila dvaadvacet lidí. Říkal, že je rád, že sehnal práci v Meridě a že se rozhodně nehodlá do rodného kraje vracet. V jeho městě se denně stane kolem dvaceti vražd, často doprovázených celkem krutým mučením. Všechno podle něj pramení z nešťastného přístupu vlády k celé problematice. Ta dostala před časem nápad, že kdyby začala s drogovými kartely spolupracovat, mohla by na tom vydělat a navíc by se snížila kriminalita. Začala tedy spolupracovat s jedním kartelem, efekt byl ale naprosto opačný. Ostatní kartely zahájily něco jako válku. Situace se vládě trochu vymkla z rukou. Zatím se to týká převážně severu Mexika, Mérida zůstává klidným městem. Doufejme, že i zůstane.

 

 

 

 

Komentáře

Katka Novotná's picture

To zní jako z nějakého filmu, Pavle, a nebude to jen tím, že umíš fakt poutavě psát, ale je to asi fakt hodně jiný svět... Zajímalo by mě, ta konzultace byla se třemi klientkami naráz, jeden terapeut, a pak reflektující tým šestičlenný, jo? Jak došli k takové struktuře, že se vede konzultace se třemi naráz? Něco jako skupinová terapie? Jeslti jo, tak jsem nikdy nepřemýšlela o tom, že reflektující tým by se dal použít i u ní. Hmm. Dostalo se na témata všech? Strašně by mě zajímalo, jak to probíhalo, není z toho video? Pro použití nějaké interní, třeba až se někdy sejdeme v rámci setkávání Narativu, se členy, tak by se to dalo pustit.. toč jestli to jde!

 

 

Jakub Černý's picture

To je dost zajímavý jak se na tom drogovým světě v Mexiku podílejí z velké míry drogový gangy apod. U nás je to všechno trochu víc v pozadí, ne tak silné.

Jen  abychom měli přehled, ty pacienti jsou tam kvůli problémům s jakými drogami hlavně, s kokainem?

floyd's picture

U nás to není tak okatě podporované, naštěstí. Ale drogové gangy tu fungují asi také, i když samozřejmě v menším. Každopádně to musí být docela adrenalinový pobyt!

Pavel Nepustil's picture

no, k tem drogam: jedna zminovala hlavne alkohol, druha alkohol a kokain a treti vsechno - ale hodne mluvila o halucinogenech: zacala houbickama, pak peyote a jeste neco co sem nerozumel. Ma toho diagnostikovanyho vic, pszchiatr rikal, ze je complicated case ale jinak is doing good a hladil ji po vlasech, ona se pri tom usmivala. Usmivala se vlastne porad.

a k tomu tymu: natoceny to je, ale nemyslim, ze by to byl nejakej typickej setting, ten sesticlennej tym plus vic terapeutu. Spis se to tak prihodilo... ale tri klientky naraz mi nakonec celkem smysl davaly - spojuje je minimalne ta instituce. No, stejne je to na delsi vypraveni...

Katka Novotná's picture

Musí to být hodně zajímavé... jeslti se tady ocitne víc a víc otázek, možná bychom mohli někdy vymyslet půl hodiny, kdy by jsi byl online na Narativu a udělali bychom takovou písmenou konferenci, lidi by psali otázky a ty na ně odpovídal... online rozhovor se čtenáři, dělají to na idnes.cz a já to sledovávám, je to fajn. Nebo udělat třeba dva dny "sběrné" - otázky na tebe, a ty bys pak odpovídal naráz, v té půlhodině rozhovoru...

Nepřehlédněte

Workshop 2017 Werner Schütze (DE)

Dr. Werner Schütze:
OPEN DIALOG IN MENTAL HEALTH CARE

We wholeheartedly invite you to an experiential workshop, centered on the experience of being in dialogue. The workshop is suited for people who are interested in the field of mental health care, are currently working in the field, or wish doing so in future.

When: 24. - 25. 11. 2017
Where: Brno

more info..

Video

Embedded thumbnail for Horizonty 2013: Appreciative inquiry

Newsletter

Zůstaňte informováni o našich nejnovějších zprávách!

CAPTCHA
spam protection
Fill in the blank.
Network for Dialogical PracticesOtevřený dialog

Search form

CAPTCHA
spam protection
Fill in the blank.